Login Form

 

Language Switcher

 

Zmiany w środowisku – 'Czarny Trójkąt' nabiera barw

Dla potrzeb stałej obserwacji rozwoju porostów na terenie Euroregionu Nysa utworzyliśmy specjalny system obserwacji. Powierzchnie obserwacyjne rozmieszczone zostały na terenie całego regionu. Główny nacisk kładliśmy na obszary, z których pochodzą historyczne dane dotyczące porostów. Różnorodność gatunków porostów jest jeszcze mała. Ważne jest jednak, aby uchwycić stan obecny, aby później móc stwierdzić zachodzące zmiany.

Porównanie z danymi historycznymi wykaże, czy powracają gatunki porostów znane z przeszłości, czy też pojawią się inne gatunki, np. jako rezultat zmiany klimatu lub zmienionych metod gospodarowania w leśnictwie.

Obszary w naszym regionie, z których posiadamy dane historyczne, to przede wszystkim Góry Izerskie, Karkonosze i południowa część Puszczy Zgorzelecko-Osiecznickiej. W Górach Izerskich na przełomie XVIII i XIX w. działał Carl Gottlob Mosig, który pozostawił po sobie liczne okazy porostów przechowywane dziś w zielniku Muzeum Przyrodniczego im. Senckenberga w Görlitz. Karkonosze początkowo penetrowane były intensywnie przez Juliusa von Flotowa od lat 20. XIX w. a później przez grono licznych zbieraczy. Większość zebranych tu okazów porostów znajduje się na Uniwersytecie Wrocławskim, kilka także w Muzeum w Görlitz. W południowej części Puszczy Zgorzelecko-Osiecznickiej na przełomie XIX i XX w. działał Rudolf Rakete. Pozostały po nim także publikacje (Rakete 1911). Jego zbiory znajdują się w Görlitz.

Karkonoski Park Narodowy zbudował na swoim terenie własny, stały system obserwacji porostów z 600 powierzchniami obserwacyjnymi.

 

Literatura

Rakete, R. (1911): Bryologische und lichenologische Beobachtungen im Süden der Görlitzer Heide. – Abh. Naturforsch. Ges. Görlitz 27: 413-487.

 

Imię Nazwisko E-Mail Telefon Instytucja Zainteresowania/Temat TPL_DREI_FORM_DATE TPL_DREI_FORM_PLACE_FINDING TPL_DREI_FORM_SUBSTRATUM TPL_DREI_FORM_HABITAT TPL_DREI_FORM_ALTITUDE TPL_DREI_FORM_COORDINATES TPL_DREI_FORM_PHOTO TPL_DREI_FORM_SPECIES TPL_DREI_FORM_MAP_DATUM TPL_DREI_FORM_TOPOGRAPHIC_BLUR TPL_DREI_FORM_YES TPL_DREI_FORM_NO TPL_DREI_FORM_CHOOSE TPL_DREI_FORM_WGS84 TPL_DREI_FORM_POTSDAM TPL_DREI_FORM_GAUSS Zgłaszać Resetowanie
Impressum